کشف ذخیره آب به صورت یخ در مناطق تاریک ماه+ عکس

تصویر روز ناسا: دهانه‌ی شکلتون از دید ShadowCam

به گزارش سبک ایده آل به نقل از دیجاتو، دهانه شکلتون (Shackleton) در قطب جنوب ماه واقع است. قله‌هایی با قطر ۲۱ کیلومتر در امتداد دهانه، زیر نور خورشید قرار دارند، در حالی که کف شکلتون در تاریکی همیشگی است.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟
این تصویر از دیواره‌ی تاریک و کف دهانه شکلتون توسط دوربین ShadowCam ناسا گرفته شده است. ShadowCam ابزاری بر روی مدارگرد ماه کره‌ جنوبی (Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO)) است که در ۲۰۲۲ پرتاب شد. دوربین ShadowCam که برای تصویربرداری از مناطق همیشه تاریک سطح ماه طراحی شده است، حدود ۲۰۰ برابر حساس‌تر از دوربین زاویه باریک مدارگرد شناسایی ماه (Lunar Reconnaissance Orbiter’s Narrow Angle Camera) است.

احتمالا این مناطق تاریک، دارای ذخایر آب به شکل یخ و سایر مواد ناپایداری هستند که در گذشته در اثر برخوردهایی از نوع دنباله‌داری در زیر سطح انباشته شده‌اند و برای ماموریت‌های آینده ماه مفید هستند. البته انعکاس نور خورشید توسط نواحی روشن نزدیک به این مناطق تاریک، باعث روشنایی نسبی آن‌ها می‌شود.

پیکانی که در تصویر دیده می‌شود، مسیر یک تخته‌سنگ را نشان می‌دهد که از دیواره دهانه فرود آمده است. مقیاس تصویر نیز در پایین قاب مشخص شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا