کلیساهای چوبی خیره کننده در نروژ

کلیساهای چوبی نروژ، یکی از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این کشور شمالی اروپایی هستند.

به گزارش پارسینه پلاس، بیشتر کلیساهایی که در قرون وسطی در نروژ ساخته شدند، کلیساهای چوبی بودند. انواع مختلفی وجود دارد، اما مشترک همه آنها این است که دارای اسکلت یا چارچوب چوبی با تخته های دیواری هستند. این دیوارها به دیوارهای چوبی معروف هستند.  اسکلت چوبی متشکل از ستون‌های باربر از سنگ معدن کاج است و در زبان اسکاندیناوی قدیم stafr (در نروژی امروزی stav) نامیده می‌شود و از اینجا نام Stavkirke (کلیسای چوبی) گرفته شده است.

اولین کلیساهای چوبی عمدتاً با پلان زمین چهار گوش ساخته شده بودند، اما بعدها با شبستان مرکزی بین دو ردیف ستون و راهروها در دو طرف ساخته شد.

بسیاری بر این باورند که کلیساهای چوبی اقتباسی از معابد بت‌های قدیمی با الزامات مسیحی بوده و با تکنیک‌ها و سنت‌های اولیه ساختمان نورس مرتبط است. نقوش تزیینی حیوانات که اغلب بر روی این کلیساها یافت می شود با هنر پیش از مسیحیت مرتبط است. بسیاری از این نقوش بعدها با نقوش رومی جایگزین شدند.

در دهه ۱۱۰۰ در نروژ، احتمالاً حدود ۷۵۰ کلیسای چوبی وجود داشت. امروزه فقط حدود ۳۰ عدد باقی مانده است، اما هنوز تقریباً غیرقابل باور است که حتی تعداد زیادی از آنها حفظ شده است.

کلیسای گل استیو

کلیسای گل استیو

 

کلیسای چوبی گُل نروژ

کلیسای گل استیو متعلق به حدود سال ۱۲۰۰. در اواخر دهه ۱۸۰۰ به اسلو منتقل شد تا بخشی از موزه مردمی نروژ شود. این تنها کلیسای چوبی است که در اسلو یافت می شود. هر یکشنبه در طول تابستان مراسم کلیسا برگزار می شود.

 

کلیسای اوندردال استاوه

کلیسای اوندردال استاوه

 

کلیسای اوندردال استاوه نروژ

قدمت کلیسای Undredal Stave به سال ۱۱۴۷ باز می گردد و در سال ۱۷۲۲ به شکل کنونی بازسازی شد. این کلیسا در ساحل آورلندسفیوردن واقع شده است. این کلیسا تنها ۴۰ صندلی دارد و کوچکترین کلیسایی است که هنوز در کل نروژ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلیسای رولدال استاوه

کلیسای رولدال استاوه

 

کلیسای رولدال استاوه نروژ

کلیسای Røldal Stave به احتمال زیاد مربوط به اوایل قرن سیزدهم است. طاق و شبستان در قرن ۱۶۰۰ تزئین شده است. گفته می شد که صلیب قرون وسطایی در محراب قدرت شفابخشی داشت و زیارت سالانه تا زمان پروتستان ادامه داشت. در سال ۱۸۴۴ برخی از کارهای ساختمانی بر روی کلیسا انجام شد و مشخص شد که ممکن است متفاوت از یک کلیسا ساخته شود. هنوز هم امروزه، بسیاری ادعا می کنند که این کلیسا در واقع یک کلیسای چوبی نیست، بلکه به عنوان کلیسای پیشین آن ساخته شده است.  این یک کلیسای زیبا است.

 

کلیسای کاوپانگر استاوه

کلیسای کاوپانگر استاوه

 

کلیسای کاوپانگر استاوه نروژ

کلیسای Kaupanger Stave در روستای کاوپانکر، در ساحل شمالی سوگنه فیوردن واقع شده است. این کلیسا در حدود سال ۱۱۸۰ ساخته شد و این کلیسا اخیراً بازسازی شده و به شکل ظاهری در دهه ۱۶۰۰ بازگردانده شده است. نمای داخلی دوره رنسانس به همین دوره بازمی گردد. این شبستان توسط ۲۲ ستون (ستون‌های حامل) پشتیبانی می‌شود و بیشترین تعداد میز را دارد که در کلیساهای یک تخته دیده می‌شود.

 

کلیسای راینلی استو

کلیسای راینلی استو

 

کلیسای راینلی استو نروژ

کلیسای Reinli Stave اولین بار در سال ۱۳۲۷ ذکر شد، اما احتمالاً قدمت آن به سال ۱۲۰۰ باز می گردد. از کلیسا منظره وسیعی از منطقه والدرس وجود دارد. صفحه محراب از یک سه‌گانه مادونای قرون وسطایی ساخته شده است. در سال ۱۷۳۴ برنامه هایی برای تخریب کلیسا و ساختن کلیسا در مکانی دیگر وجود داشت. خوشبختانه این طرح ها هرگز اجرا نشدند.

 

کلیسای اورنس استاوه

کلیسای اورنس استاوه

کلیسای اورنس استاوه نروژ

کلیسای Urnes Stave احتمالا قدیمی ترین کلیسای نروژ است که در اوایل قرن ۱۱ ساخته شده است. بخشی از آن با مصالح کلیسایی دیگر، مانند درگاه شمالی حکاکی شده ساخته شده است. این نوع کنده کاری به سبک Urnes معروف است(کنده کاری های سبک Urnes اغلب دارای اشکال پیچیده و درهم تنیده هستند که به نظر می رسد از گیاهان یا حیوانات الهام گرفته شده اند. این سبک همچنین به دلیل استفاده از رنگ های روشن و زنده، به ویژه قرمز و آبی، شناخته شده است. )  و قدمت این عناصر به حدود ۱۰۵۰ باز می گردد. صلیبی رومی بالای طاق آویزان است و سر ستون های داخلی تزئینات فراوانی دارند.

 

کلیسای استاوه رینگبو

کلیسای استاوه رینگبو

 

کلیسای استاوه رینگبو نروژ

کلیسای استاوه رینگبو در اواخر قرن ۱۱۰۰ ساخته شد و در حدود سال ۱۶۳۰ به یک کلیسای صلیبی بازسازی شد. پس از بررسی های باستان شناسی در زمین زیر کلیسا، بیش از ۹۰۰ سکه قدیمی مربوط به قرون وسطی، عمدتاً در حدود ۱۲۱۷-۱۲۶۳، پیدا کردند. این کلیسا حدود ۳۰۰ نفر را در خود جای داده است.

 

کلیسای استاو بورگوند

کلیسای استاو بورگوند

کلیسای استاو بورگوند نروژ

کلیسای Stave Borgund تبدیل به یک نماد شده است و یکی از بهترین و معمولی ترین کلیساهای نروژی است که حفظ شده است. حدود سال ۱۲۰۰ ساخته شد و از آن زمان چیزی  دیگر به آن اضافه یا بازسازی نشده است. در بیرون متوجه سرهای اژدها بر روی شیروانی ها، درگاه های کنده کاری شده، محراب و ناقوس می شوید. در داخل، شبستان مرکزی توسط دوازده ستون متقاطع مهار شده است. قدمت منبر مربوط به قرن ۱۵۰۰ و قطعه محراب مربوط به سال ۱۶۲۰ است.

 

کلیسای هدال استو

کلیسای هدال استو

 

کلیسای هدال استو نروژ

کلیسای هدال استیو بزرگترین کلیسای نروژ است و احتمالاً به دهه ۱۲۵۰ باز می گردد. این بنا دارای سه شبستانی است که توسط یک  محراب سرپوشیده احاطه شده است. این کلیسا به خاطر درگاه های کنده کاری شده با نقوش گل، حیوانات و اشکال انسانی مشهور است.

 

کلیسای استاو لوم

کلیسای استاو لوم

 

کلیسای استاو لوم نروژ

کلیسای Lom Stave دارای سه شبستان و چند ستون است که قدمت آن به اواخر قرن ۱۱۰۰ می رسد. در قرن هفدهم این بنا به یک کلیسای صلیبی شکل بزرگ شد. این کلیسا در سال ۱۶۰۸ تزئین شد. کلیسای چوبی لوم یکی از معدود کلیساهای چوبی باقیمانده است که هنوز تاج اصلی قرون وسطایی با سر اژدها را دارد. سرها به احتمال زیاد برای محافظت در برابر ارواح شیطانی روی کلیسا قرار داده شده بودند.

 

سوالات متداول درباره کلیساهای چوبی نروژ

کلیساهای چوبی نروژ به چه دلیلی معروف هستند؟

کلیساهای چوبی نروژ به دلیل زیبایی منحصربه‌فرد و معماری سنتی چوبی که در ساخت آن‌ها به کار رفته است، شهرت دارند. این کلیساها نمونه‌های بی‌نظیری از هنر چوب‌کاری و معماری نروژی را نشان می‌دهند و برای میراث فرهنگی این کشور ارزش بسیاری دارند.

آیا کلیساهای چوبی نروژ به دلیل سنت قدیمی هستند یا هنوز ساخته می‌شوند؟

این کلیساها نه تنها از نگاه تاریخی دارای سنت قدیمی هستند، بلکه هنوز هم در برخی نقاط نروژ به شکلی محدود ساخته می‌شوند. البته اکثر کلیساهای چوبی موجود، قدمتی صد‌ها ساله دارند و به عنوان آثار تاریخی محافظه‌کارانه حفظ می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا