کمک‌ های اولیه در زمان برق گرفتگی کودکان و آموزش نکات ایمنی

دست زدن به کودک به برق : کودک خود را در حینی که با جریان الکتریکی در تماس است، با دست‌های برهنه لمس نکنید و به آبی که جریان برق در آن گردش دارد دست نزنید، وگرنه ممکن است شما هم دچار برق‌گرفتگی شوید.

به گزارش سبک ایده آل، اگر بچه‌ها با پریز برق یا سیم برق بازی کنند یا روی وسایل برقی که به برق وصل هستند، آب بریزند، ممکن است دچار شوک الکتریکی و برق‌گرفتگی شوند. همیشه پیشگیری بهترین کار ممکن است. بنابراین سیم آباژور یا وسایل برقی را در معرض دید بچه‌ها قرار ندهید و بهتر است حتما بعد از کار با وسیله برقی سیم را از پریز بکشید.

اگر کودکی دچار شوک الکتریکی یا برق‌گرفتگی شود، ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

سوختگی پوست
بی‌حسی یا مورمور شدن
انقباضات عضلانی
درد یا ضعف
سردرد
اختلال شنوایی

و شوکی که به اندازه‌ٔ کافی قوی باشد می‌تواند:

کودک را بیهوش کند.
تنفس او را قطع کند.
باعث تشنج یا ایست قلبی شود.
باعث آسیب به مغز، قلب یا سایر اندام‌ها یا حتی مرگ شود.

علل ایجاد برق‌گرفتگی در کودک
شایع‌ترین دلایل بروز برق‌گرفتگی در کودکان کوچک می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

گاز گرفتن یا جویدن سیم‌های برق
فشار دادن اشیای فلزی به پریزهای برق
فشار دادن دهان به پریزهای برق
بازی با سیم‌های برق و چراغ‌های تزیینی
علت برق‌گرفتگی در کودک

اگر بچه‌ها کوچک هستند و احتمال دارد چیزی داخل پریز فرو ببرند سرپوش مخصوص روی پریز بگذارید اما حالا که این مشکل پیش آمده باید چند اقدام اضطراری انجام دهید. بلافاصله جریان اصلی برق را قطع کنید. اگر هول شده‌اید و قادر به این کار نیستید، روی یک ماده عایق خشک بایستید و با کمک دسته چوبی جارو، جریان برق را از دست فرزندتان جدا کنید.

بر خودتان مسلط باشید و به سرعت برای مثال دفترچه تلفن یا کتابی را زیر پایتان بگذارید و دنبال وسایل عایق دور از ذهن نباشید. حتی می‌توانید یک حوله خشک دور پاهای بچه بپیچید و او را از منبع برق دور کنید. مادامی که او به منبع برق وصل است به پوستش دست نزنید چون برق شما را هم خواهد گرفت.

محافظت از کودکان در برابر برق

به سرعت آمبولانس خبر کنید و تا رسیدن آنها، وضعیت بچه را ارزیابی کنید. آیا به هوش است؟

شاید ترسیده باشد و نشانه‌هایی از شوک در او ببینید برای مثال تنفس سطحی یا نبض سریع و رنگ پریده. او را تنها نگذارید. زیر سرش چیزی نگذاشته پاهایش را بالا بگیرید تا خون به مغزش برسد. دستش را بررسی کنید امکان دارد نقطه ورود و خروج برق سوختگی ایجاد کرده باشد. اگر حال بچه خوب است مواظبش باشید تا استراحت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا