چرا تبریز به عنوان «شهر بدون دزد» در ایران شناخته شده است؟

عنوان شهر بدون دزد در ایران و امن‌ترین مکان ایران به کدام شهر نسبت داده شده که به شناخت این شهر و جاهای دیدنی اش میپردازیم.

به گزارش پارسینه پلاس، سرقت یکی از شایع ترین جرایم علیه اموال و مالکیت اشخاص است که متاسفانه بخش زیادی از پرونده های موجود در مراجع قضایی را بخود اختصاص می دهد. جالب است بدانید یزد شهر بدون دزد ایران کشور عزیزمان است که در آن خبری از سرقت نیست تا جایی که می توان این شهر را به عنوان امن ترین شهر ایران معرفی نمود.

دلیل امن بودن شهر یزد

یزد شهری بدون دزد و احتمالا امن‌ترین شهر ایران است که بسیاری از افراد به دلیل امنیت بالای آن می توانند به تنهایی به شهر بادگیرها سفر کنند. جالب است بدانید اولین صندوق امانات جهان در حدود ۱۷۰۰ سال پیش در شهر یزد ساخته شده است. دلیل امن بودن شهر یزد را می توان فرهنگ غنی مردمان آن از قدیم تا کنون دانست.

فقر ناشی از بیکاری بزرگترین علت وقوع جرم در جوامع بشمار می‌رود، مطالعات جامعه شناسان همواره خبر از تاثیر مشکلات اقتصادی بر آسیب‌های اجتماعی و تمایل افراد به تبهکاری دارد و آسیب‌هایی که با اندکی تامل می‌توان به راحتی سایه سنگین فقر را بر آن مشاهده کرد.مردم یزد، بسیار ‏قناعت‌پیشه هستند و هوش اقتصادی بالایی دارند. آمار سرقت در شهر یزد به شدت کم است و مردم این خطه از سرزمینمان مانند بسیاری دیگر با شرافت زندگی می کنند.

خانه لاری‌ها یزد

خانه لاری‌ها در شهر یزد

یزد کجاست؟

اولین شهر خشتی جهان و نخستین شهر کشور ایران شهر یزد است که به همین عنوان در یونسکو ثبت شده است. از سمت شمال با میبد و اشکذر، از سمت شرق با بافق و اردکان، از سمت جنوب با ابرکوه، تفت و مهریز و از سمت غرب با اصفهان احاطه شده است. یزد با القابی همچون:شهر بادگیرها، شهر دوچرخه ها، دارالعباده، شهر بادگیرها و قطب پزشکی ایران شناخته می شود. خواهرخوانده های شهر یزد:حمص در سوریه، نزوی در عمان، یئوسو در کره جنوبی، اولگین در کوبا و یاسبرین در مجارستان هستند.

جاهای دیدنی و تاریخی یزد

باغ دولت‌آباد، مسجد جامع یزد، خانه لاری‌ها، آتشکده یزد، زندان اسکندر، آب‌انبار شش بادگیری، موزه آینه و روشنگری، بافت تاریخی یزد، موزه آب، میدان امیر چخماق، آتشکده یزد، منارجنبان خرانق، کاروان‌سرای زین‌الدین، پارک کوهستان یزد، باغ ملی یزد، آسیاب آبی اشکذر، کویر کاراکال، کنیسه ملا آقا بابا، خانه سیگاری، امامزاده سید جعفر و… جزو دیدنی های یزد هستند که توجه گردشگران را از سراسر دنیا، جلب می‌کنند.

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا