۱۰ زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید/تصاویر

تیپ‌های شخصیتی در فیلم و سریال‌ها انقدر زیادند که شاید بتوان لیست بلند بالایی از آنها نوشت و بازی بازیگرانی که در هر یک از این تیپ‌ها ایفای نقش کردند را تحلیل و بررسی کرد.

به گزارش پارسینه پلاس،  تیپ‌های شخصیتی در فیلم و سریال‌ها انقدر زیادند که شاید بتوان لیست بلند بالایی از آنها نوشت و بازی بازیگرانی که در هر یک از این تیپ‌ها ایفای نقش کردند را تحلیل و بررسی کرد، اما برخی شخصیت‌ها به دلیل ویژگی‌های متفاوت‌شان بیشتر در ذهن بیننده ماندگار می‌شوند و حتی تا سال‌ها مخاطبان بازیگر را با آن نقش به خصوص به خاطر می‌آوردند. این اتفاق در طول این سال‌ها درباره بازیگر زیادی افتاده و بازیگران زن در نقش‌هایی ظاهر شدند که برای مخاطب تازگی و جذابیت زیادی داشته.

طبق آمار و تحقیقات مختلف، جامعه ایران در سال‌های اخیر عصبی‌تر از قبل شده و همه‌مان هم مصادیق آن را در زندگی روزمره‌مان می‌بینیم، پس بیراه نیست که در فیلم و سریال‌ها هم کاراکترهای هیستریک و پرخاشگر بیش از گذشته خودنمایی کنند. بازیگران زن نسبتا زیادی شخصیت‌هایی با این ویژگی‌ها را در مجموعه های مختلف جلوی دوربین بردند، اما با پخش سریال «زخم کاری» مخاطبان با چهره‌ای متفاوت‌تر یا شاید بهتر باشد بگوییم ترسناک‍تر از هر آنچه تا به حال از یک زن عصبی دیده بودند روبرو شدند که برایشان تازگی داشت.

سمیرای «زخم کاری» بهانه‌ای شد تا مروری داشته باشیم بر بازیگرانی زنی که در فیلم و سریال‌های مختلف شخصیت‌هایی را بازی کردند که عصبی بودند و همه از آنها حساب می‌بردند!

پروین ملکوتی (عزیز السلطنه) در «دایی جان ناپلئون»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

نمایش تصویر زن عصبی و پرخاشگر به قبل از انقلاب برمی‌گردد، ناصر تقوایی را شاید بتوان از اولین کارگردانانی دانست که شخصیت یک زن با ویژگی‌های متفاوت را در سریالش به نمایش گذاشت. پروین ملکوتی که علاوه بر بازیگری، دوبلور مطرحی هم بود، در سریال «دایی جان ناپلئون» و در نقش عزیزالسلطنه شخصیت زنی را بازی می‌کرد که همه از او می ترسیدند و به دلیل تسلطی که بر شوهرش، دوستعلی خان و برخی دیگر از اطرافیانش داشت به کاراکتری تبدیل شده بود که در آن زمان و حتی بعدتر برای خیلی ها تازگی داشت. ناگفته نماند که صدای پرابهت ملکوتی به برجسته شدن ویژگی‌های نقشی که بازی می‌کرد کمک زیادی کرده بود.

جمیله شیخی در «پاییز صحرا»، «پدر سالار» و «لیلا»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

جمیله شیخی در طول سال‌های بازیگری‌اش در میان همه نقش‌هایی که بازی کرده بود، چند شخصیت منفی را هم جلوی دوربین برده بود، بازی او در نقش ماهرخ در «پاییز صحرا» او را تبدیل به نماد مادرشوهری بدجنس کرده بود. شیخی در فیلم «لیلا» مرحوم مهرجویی هم بار دیگر نقش مادرشوهری را بازی کرد که با دخالت در زندگی پسرش، رابطه او با عروسش را شکرآب می‌کند. در «پدر سالار» اما نقش شیخی جذبه و ابهت بیشتری داشت که انصافا هم این بازیگر قدیمی به خوبی توانسته بود آن حس اقتدار را به بیننده منتقل کند و تصویر زنی قدرتمند را به نمایش بگذارد. مقتدر بودن مولود زمانی بیشتر به چشم می‌آمد که اسدالله خان با همه آن ابهتش در مقابل او کم می‌آورد و به قول معروف از او حساب می برد.

رویا نونهالی در «خواب و بیدار»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

اسم رویا نونهالی با بازی در نقش ناتشا در سریال «خواب و بیدار» تا سال‌ها بر سر زبان‌ها بود، ناتشا هم یک زن ترسناک بود که روی همه تسلط داشت و با نقشه‌هایش همه چیز را به نفع خودش پیش می‌برد. البته بعد خلافکار بودن ناشای قصه «خواب و بیدار» شاید کمی بیشتر از عصبی بودن او به چشم می‌آمد اما نباید از یاد ببریم که اصغر کپک با بازی مهدی فخیم‌زاده وقتی مقابل او قرار می‌گرفت و چطور موش می‌شد و از او و نقشه‌هایش می‌ترسید.

بیتا فرهی «پارک وی» و «هامون»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

بیتا فرهی با بازی در نقش مهشید در فیلم «هامون» تصویری تازه از یک زن مدرن امروزی که دنیای متفاوتی دارد و هیستریک است را به نمایش گذاشت. او به خوبی توانسته بود از پس این نقش با ویژگی‌های خاصی که داشت بربیاید و آن پرخاشگری‌های معروفش در مقابل حمید هامون را به تصویر بکشد. او سال ها بعد در فیلم سینمایی «پارک وی» فریدون جیرانی هم نقش زنی را بازی کرد که مشکلات روحی و روانی دارد و همین باعث شده دست به کارهای ترسناکی بزند و شخصیتی عصبی از خود به مخاطب ارائه دهد.

مریم امیر جلالی در سریال‌های طنز

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

مریم امیرجلالی هنوز هم به عنوان یک زن جیغ جیغو شناخته می‌شود، تهاجمی صحبت کردن او در فیلم و سریال‌های طنز این تصویر را در ذهن بیننده ساخته و البته به نظر می‌رسد این بازیگر خیلی هم از اینکه با این ویژگی بین طرفدارانش شناخته شود مسئله‌ای ندارد! کامنت‌هایی که از او در فضای مجازی منتشر می‌شود و دستمایه شوخی کاربران قرار می‌گیرد هم لحن تند و عصبی او را نشان می‌دهد، مثل همان لحنی که با آقا ماشالله و هاشم خان در سریال‌های عطاران داد و فریاد می‌کرد.

پریناز ایزدیار «شهرزاد»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

شیرین با بازی پریناز ایزدیار در سریال «شهرزاد» هم از آن نقش‌هایی بود که ویژگی‌هایی یک شخصیت عصبی و پرخاشگر را داشت، زنی که سنتی بود اما می‌خواست مدرن باشد و همین تناقض هم بر پرخاشگری‌هایش دامن می‌زد. عشق هیستریک شیرین به قباد از او تصویر یک زن فوق‌العاده حساس تهاجمی ساخته بود. مواجهه او با شهرزاد هم آتش خشم و عصبانیت او را شعله‌ورتر می‌کرد و و در نهایت او را تبدیل به شخصیتی کرده بود که اطرافیانش هم از او می‌ترسیدند.

ساره بیات در «عاشقانه»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

ساره بیات در سریال «عاشقانه» هم نقش زنی پرخاشگر و عصبی را بازی کرد، پگاه همسر سهیل (با بازی محمدرضا گلزار) زنی بود که مدام در حال جر و بحث با شوهرش بود، او را تحقیر می‌کرد، هر چه جلوی دستش بود را می‌شکست و با داد و فریادهایش اعصاب بیننده را حسابی خورد می‌کرد. پگاه هم نماد یک زن ستیزه جو و عصبی بود که مخاطب را می ترساند.

ویشکا آسایش در «ورود آقایان ممنوع» 

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

در لیست بازیگران زنی که نقش‌های عصبی و پرخاشگر را بازی کردند، باید اسم ویشکا آسایش را هم به نوعی بیاوریم، او در فیلم سینمایی «ورود آقایان ممنوع» مدیر مدرسه‌ای بود که همه از او حساب می‌بردند، خانم دارابی شخصیتی ضد مرد داشت و با حضورش در هر جایی لرزه به تن خیلی ها می‌انداخت، درست است که کلیت قصه فیلم کمدی بود اما شخصیت خانم دارابی زنی بود که کسی جرات نداشت به او نزدیک شود و برای خیلی‌ها ترسناک بود.

صهبا شرافتی در «نون خ»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

اگر در یک کلمه بخواهیم شخصیت روناک در سریال «نون خ» را توصیف کنیم باید بگوییم او یک دختر قلدر است، دختری با ابهت که با وجود طنزش، خشنوت زیادی هم در شخصییتش موج می‌زند. صهبا شرافتی بازیگر نقش روناک اتفاقا به خوبی توانسته مرز میان کمدی و جدی را در نقشش رعایت کند و حتی بر مردهای اطرافش هم مسلط شود!

رعنا آزادی‌ور در «زخم کاری»

10 زن سینمای ایران که باید مثل سمیرای زخم کاری از آن‌ها ترسید

اما در میان همه شخصیت‌هایی که در فیلم و سریال‌های مختلف از یک زن پرخاشگر و عصبی به تصویر کشیده شدند، سمیرای «زخم کاری» همچنان رتبه ترسناک‌ترین را دارد. شخصیت عصبی، پرخاشگر و تهاجمی او به خصوص در فصل اول مخاطب را واقعا می‌ترساند تا جایی‌که این ویژگی‌های او، دست به زن داشتنش که حتی روی مردها هم دست بلند می‌کند و یقه می‌گیرد دستمایه شوخی‌های زیادی میان کاربران فضای مجازی شده بود و همه از او به عنوان شخصیتی دریده یاد می‌کردند. با «زخم کاری» خیلی‌ها بعد از خدا از سمیرا می‌ترسند!

سحر قریشی پوست خیلی صاف و شفافی داره که تو یه ویدئو راجع به این راز توضیح میده. اگه تو هم پوست صاف و شفافی می‌خوای، روی دکمه‌ی زیر کلیک کن و ویدئو رو ببین و مشاوره‌ی رایگان بگیر.

منبع: خبرجو۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا