در تابستان خوشبو باشید!

عطر از جمله آیتم هایی است که مانند لباس در هر فصل نمونه های مخصوص همان فصل را دارد. انتخاب درست و اصولی عطر مخصوص هر فصل، می تواند یک استایل کامل و بی نقص را کامل تر کند.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از چی بپوشم، فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد، لباس و اکسسوری های خاص خود را می طلبد. طراحان لباس همواره در صدد هستند تا با انتخاب پارچه های مناسب، حس خنکی و تازگی را به مردم هدیه دهند. در تابستان همچنین تعرق بدن بالاتر از فصل های دیگر رفته، و به دنبال آن استفاده از عطر و اسپری نیز افزایش پیدا می کند. در این میان نکته ای که بسیاری از افراد بادقت و خوش پوش به آن توجه دارند، استفاده از عطر مناسب است. عطر از جمله آیتم هایی است که مانند لباس در هر فصل نمونه های مخصوص همان فصل را دارد. انتخاب درست و اصولی عطر مخصوص هر فصل، می تواند یک استایل کامل و بی نقص را کامل تر کند. در همین رابطه پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با عطرهای مناسب تابستان تا انتهای این مطلب همراهمان باشید.

تاریخچه عطرسازی
در ابتدا خالی از لطف نیست که نگاه کوتاهی به تاریخچه عطرسازی داشته باشیم. نخستین عطرهای جهان در کشور مصر باستان و برای مراسمات مذهبی ساخته شدند. مصری ها بر این باور بودند که استفاده از مواد معطر باعث خرسندی خدایانشان خواهد شد. مصریان باستان از سوزاندن مواد معطر و یا از تقطیر عصاره گل ها و روغن ها عطر می ساختند. پس از مصر و بین النهرین، عطرسازی در ایران و دیگر سرزمین های باستانی نیز رواج یافت. ابو علی سینا در ایران، نخستین شخصی بود که با روش های تقطیر امروزی توانست از گلبرگ گل رز عطر به دست آورد. پس از این کشف بود که گلاب در میان ایرانیان محبوب و پرطرفدار شد.

پس از پایان گرفتن جنگ های صلیبی، سربازان بسیاری با غنائم جنگی به خانه های خود بازگشتند. از این رو، مردم ایتالیا در زمان رنسانس پس از آشنایی با عطرهای آسیایی اشتیاق شدیدی به تولید این ماده پیدا کردند. در واقع دوران رنسانس سرآغاز تحولی عظیم و تبدیل صنعت عطرسازی به شیوه امروزی بود. پس از ایتالیا نیز فرانسه به مرکز تولید عطر تبدیل شد. فرانسوی ها با کشف چندین رایحه جدید جایگاه مهمی در تولید عطر پیدا کردند. محبوبیت عطرها در میان شاهزادگان و اشراف زادگان فرانسوی بسیار زیاد بود. با شروع انقلاب صنعتی، مواد شیمیایی جدیدی وارد صنعت عطرسازی شدند و سیستم عطرسازی نوین پدید آمد.

بررسی عطرها از نظر غلظت
حال که با تاریخچه عطرها آشنا شدیم، به بررسی دقیق تر این ماده جذاب می پردازیم. عطرهای امروزی با عنوان های مختلفی شناخته می شوند که ممکن است با مفهوم هر عنوان آشنا نباشید. عطرها بر اساس غلظت به چند دسته اصلی تقسیم می شوند. منظور از غلظت عطر، مقدار اسانس روغنی و خالصی است که در ترکیبات عطر استفاده شده است. هر عطر بر اساس غلظت اسانسی که دارد، در دسته مخصوصی قرار می گیرد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

اکستریت پرفیوم (Extrait de Parfum)
غلیظ ترین و ماندگارترین حالت عطر اکستریت پرفیوم نام دارد. غلظت این دسته از عطرها شامل ۳۵ تا ۴۵ درصد اسانس است. اکستریت پرفیوم ها همچنین دارای ترکیبات کمیاب و خاص هستند و قیمت بالایی دارند.

پرفیوم (Parfum)
پس از اکستریت پرفیوم ها، پرفیوم ها بیشترین غلظت اسانس را در ترکیبات خود دارند. درصد خلوص این دسته از عطرها چیزی مابین ۲۵ تا ۳۵ درصد است.

ادوپرفیوم (EDP)
ادوپرفیوم ها عطرهایی با درصد غلظت ۱۵ تا ۲۵ درصد هستند. ادوپرفیوم در مقایسه با دو دسته قبلی از ماندگاری کمتری برخوردار است؛ اما باز هم ماندگاری قابل قبولی داشته و مناسب استفاده روزمره است.

ادوتویلت (EDT)
ادوتویلت ها در ترکیبات خود شامل ۵ تا ۱۵ درصد اسانس خالص می شوند. این عطرها ماندگاری چندان بالایی ندارند و باید پس از دو یا سه ساعت دوباره تمدید شوند. با این وجود ادوتویلت ها به دلیل حجم بالا و قیمت مناسبی که دارند از جمله دسته عطرهای پرطرفدار هستند. اکثر عطرهای مناسب فصل تابستان یا دیگر شرایط آب و هوایی گرم را بیشتر می توان در حالت ادوتویلت پیدا کرد.

ادکلن (EDC)
از جمله بهترین عطرهایی که می توانید در فصل های گرم سال از آن ها استفاده کنید ادکلن ها هستند. ادکلن ها غلظت اسانس پایین ۲ تا ۴ درصد، و درصد الکل بالایی دارند. همین درصد الکل زیاد باعث افزایش پخش بوی یک عطر می شود. ادکلن ها و ادوتویلت ها می توانند انتخاب بهتری برای روزهای گرم تابستان باشند.

برخی دیگر از عطرها نیز شامل غلظت اسانس پایین تر از غلظت ادکلن ها هستند. اما پرکاربردترین حالت عطر، مواردی بودند که در بالا به آن ها اشاره شد.

نت های به کار رفته در عطرها
به ترکیبات اصلی یک عطر که رایحه عطر را شکل می دهند، نُت عطر می گویند. نت عطرها طیف بسیار گسترده ای را شامل می شوند که یکی از عوامل اصلی ماندگاری یک عطر به حساب می روند. میزان سرد یا گرم بودن یک عطر و همچنین تلخی و شیرینی عطر نیز ارتباط مستقیمی با نت های به کار رفته در عطر دارد. در یک دسته بندی کلی نت های یک عطر به سه دسته تقسیم می شوند. نت ابتدایی، نت میانی و نت اصلی یا پایانی. هنگامی که شما عطری را اسپری می کنید ممکن است در ابتدا یک رایحه خاص به مشام تان برسد و با گذشت زمان این رایحه جایش را به رایحه ای دیگر بدهد. این اتفاق همان جایگزینی سه دسته نت ها با یکدیگر هستند که در ادامه دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

نت ابتدایی
لایه اولیه و نخستین رایحه ای که پس از اسپری کردن عطر به مشام می رسد، نت ابتدایی یک عطر است. ماندگاری نت های اولیه در برابر دو نت بعدی کمتر است و تنها حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه ماندگاری دارند. علت کم بودن این ماندگاری را می توان به مولکول های این نت ها نسبت داد. مولکول های نت های ابتدایی به علت سبک بودن خیلی زود تبخیر شده و از بین می روند. نت های سرد مانند نت های مرکباتی، دریایی و نت های گلی ملایم مانند اسطوخودوس معمولاً در لایه ابتدایی به کار می روند.

نت میانی
پس از محو شدن نت ابتدایی، نت میانی ظاهر می شود. این نت ها چیزی در حدود ۷۰ درصد از رایحه یک عطر را شامل می شوند. نت های میانی تندی و زنندگی نت های ابتدایی را تعدیل کرده و حس خوبی را منتقل می کنند. رایحه های میوه ای، گلی، برگ های معطر و ادویه ها بیشتر به عنوان نت میانی کاربرد دارند. ماندگاری نت های میانی نیز چیزی در حدود ۱۵ تا ۲۵ دقیقه است.

نت پایانی و اصلی
در انتهای نت های میانی، نت های پایانی ظاهر شده و با نت میانی ترکیب می شوند. این ترکیب نهایی رایحه اصلی یک عطر را مشخص می کند. نت های پایانی نت هایی سنگین با ماندگاری بالا هستند. ماندگاری این نت ها می تواند حتی بیش از ۶ ساعت باشد. نت های سنگین مانند نت های چوبی، وانیلی، مشک، دانه تونکا، چرم و … در دسته نت های پایانی قرار دارند.

ویژگی های عطرهای مناسب تابستان
اکنون که با تاریخچه عطرها و همچنین جزئیات ساخت عطر آشنا شدیم، به سراغ عطرهای مناسب تابستان و آب و هواهای گرم می رویم. در فصل های گرم توصیه می شود از عطرهای سرد و خنک استفاده شود. در مقابل عطرهای سنگین با نت های گرم مناسب فصل های سرد سال هستند. عطرهای خنک و سرد عطرهایی هستند که حس خنکی و شادابی خوبی القا می کنند. نت های این عطرها معمولاً نت های مرکباتی، گلی، دریایی و میوه ای هستند. به دلیل وجود این نت ها در عطرهای سرد، این عطرها معمولا ماندگاری پایین تری نسبت به عطرهای گرم دارند و نیازمند تمدید مداوم هستند. عطرهای سرد همچنین دارای غلظتی مناسب هستند و تمدید مداوم آن ها در تابستان که سرعت تبخیر بالا می رود مشکلی ایجاد نمی کند.

نحوه تشخیص عطرهای مناسب تابستان
با چند روش می توانید عطرهای مناسب هر موقعیت و زمانی را شناسایی کنید. روش اول شناسایی نت های عطر است. همانطور که گفتیم برخی نت های مرکباتی و دریایی طبع سرد دارند. شما قبل از خرید هر عطر می توانید ترکیب نت های تشکیل دهنده آن عطر را با جستجویی ساده در اینترنت پیدا کنید. یک راه ساده تر در شناسایی طبع عطر، توجه به رنگ شیشه عطر است. عطرهای سرد معمولا در طراحی شان از شیشه هایی با رنگ های آبی، سبز، سفید یا حتی صورتی کم رنگ استفاده می شود. در مقابل عطرهای گرم شیشه هایی شکیل و به رنگ های قرمز، مشکی و کهربایی دارند.

معرفی چند نمونه از عطرهای مناسب تابستان
عطر کرید اونتوس (Creed Aventus)
یکی از پرطرفدارترین و خوشبوترین عطرها با بویی خنک و شیرین، عطر مردانه کرید اونتوس است. این عطر از جمله عطرهای قدیمی برند انگلیسی کرید به شمار می رود. خالق برند کرید جیمز هنری کرید، و این برند از برندهای محبوب پادشاهان انگلستان در قرن هجدهم میلادی بوده است. این عطر ترکیبی از رایحه های میوه ای و شرقی دارد. در نت های پایانی این عطر نیز آثاری از رایحه های چوب درخت قان و نعنا فلفلی مشاهده می شود.

عطر مون بلان لجند (Mont Blanc Legend)
از دیگر عطرهای مناسب تابستان، می توان به عطر مردانه مون بلان لجند اشاره کرد. این عطر رایحه ای شیرین و خنک دارد و حس شادابی بسیاری به مخاطب القا می کند. در نت های اولیه این عطر رایحه خوش اسطوخودوس، نارنج و آناناس به مشام می رسد. رفته رفته این رایحه ها جای خود را به رایحه های گلی نظیر گل رز و رایحه های میوه های خشک و سیب می دهند. در نت های پایانی نیز رایحه عطر با چوب صندل و دانه تونکا پایان می گیرد.

عطر دیور ساواج (Dior Sauvage)
عطر دیور ساواج از برند فرانسوی دیور، یکی از عطرهای مردانه پرطرفدار تند با طبع معتدل است. معتدل بودن این عطر، آن را تبدیل به عطری مناسب برای هر فصلی کرده است. نت های اولیه این عطر شامل فلفل و ترنج می شود. در نت های میانی نیز رایحه خوشی از نعناع هندی، اسطوخودوس و شمعدانی به مشام می رسد. در نت های پایان این عطر نیز با رایحه چوب سدر، گل لابدانیوم و عنبر روبرو می شویم.

عطر پاکو رابان اینوکتوس
عطر اینوکتوس، عطری تند، خنک، مردانه و آیتمی بسیار مناسب برای روزهای گرم سال است. رایحه های دریایی و مرکباتی نت های اولیه اینوکتوس، آن را به یکی از عطرهای مناسب تابستان تبدیل کرده است. این عطر اسپرت در نت های میانی خود آثاری از رایحه های یاسمن و برگ بو دارد. رایحه های عنبر، خزه، نعناع هندی و چوب درخت گوآیاک نیز نت های پایانی این عطر را تشکیل می دهند.

عطر جنیفر لوپز استیل
یکی از عطرهای بسیار خوشبو و محبوب زنانه، عطر جنیفر لوپز مدل استیل است. این عطر رایحه ای خنک و گلی دارد و می تواند در هر فصلی، به ویژه فصل تابستان مورد استفاده قرار بگیرد. در نت های ابتدایی این عطر با رایحه های سیب، چای و برنج و در نت های میانی نیز با رایحه های گلی نظیر یاس، رز، شکوفه پرتقال و پیچ امین الدوله روبرو هستیم. نت های پایانی این عطر نیز شامل ترکیباتی از مشک، کهربا، چوب صندل سفید، زنبق و فلفل می شود.

عطر ریچرچ برند مندلیف
عطر زنانه ریچرچ از برند مندلیف، عطری با طبع خنک شیرین و مناسب تمامی فصل هاست. این عطر جذاب رایحه هایی از انار، برگ لیمو سیسیلی و برگ یاس بنفش در نت های اولیه و میانی خود دارد. رفته رفته رایحه های چوب ماهون، پتی گرین، سرو سفید، مشک و عنبر جایگزین نت های قبلی می شوند. طبع خنک ریچرچ، این عطر را به یکی از عطرهای مناسب فصل تابستان تبدیل کرده است.

عطر اختصاصی امبر مندلیف
یکی دیگر از عطرهای خنک و تلخ از برند مندلیف، عطر امبر است. در نت های ابتدایی این عطر جذاب با رایحه های میوه ای آناناس، توت سیاه و رایحه خاص توتون مواجه می شویم. نت های پایانی این عطر نیز شامل کهربا، وانیل و رایحه های جنگلی هستند. تلخی و خنکی این عطر باعث می شود امبر انتخاب خوبی برای یک شب تابستانی رسمی باشد.

عطر ناتیکا وویاژ مندلیف
اگر به دنبال عطری اسپرت با حال و هوای خنک و اندکی شیرین هستید، عطر ناتیکا وویاژ مندلیف می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این عطر با رایحه های میوه ای، گلی و چوبی، در دسته عطرهای چهار فصل قرار دارد؛ اما می تواند گزینه خوبی برای شب های گرم تابستان نیز باشد.

عطر سیلور وویاژ مندلیف
عطر سیلور وویاژ مندلیف را می توان به عنوان یکی دیگر از عطرهای مناسب تابستان در نظر گرفت. سیلور وویاژ با نت های ابتدایی سیب و گیاهان سبز، شکوفه پرتقال و لیمو کم کم به سراغ رایحه های خزه، بلوط، سدر، عنبر، مشک و درخت ساج در نت های پایانی خود می رود. وجود عنبر و مشک در این عطر باعث سنگینی اندکی در آن نیز می شود.

در این مطلب سعی کردیم شما را با تاریخچه و ویژگی های عطرها بیشتر آشنا کنیم. همچنین به دلیل فرا رسیدن فصل گرم سال، چند نمونه از عطرهای مناسب تابستان و ویژگی های آن ها را معرفی کردیم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید عطر تابستانی مناسب خود را به راحتی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا