اصول نگهداری و پرورش نخل پالم اریکا شگفت زده تان می کند

نخل اریکا پالم یک گونه گیاهی خانگی این نخل است که نام های مختلفی برای این گیاه مثل گیاه پروانه ای، پالم بامبو، نیشکر طلایی یا پالم ساده وجود دارد.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از نمناک، نخل اریکا پالم یک گونه گیاهی برای داخل خانه است که معمولا در خانه هایی با رطوبت بالا نگهداری می شود. ظاهر این نخل شبیه به چرم می باشد و همچنین ترجیح می دهد که در محیط های مرطوب و گرم قرار بگیرد که همین امر باعث شده به یک گیاه محبوب خانگی تبدیل شود.

نخل اریکا پالم

البته مراقبت از این گیاه با کمی چالش همراه است و نباید آن را نادیده گرفت. نمی توانید به راحتی این گیاه را داخل گلدان قرار دهید. همچنین نباید آن را فراموش کنید. حال در این قسمت در مورد مراقبت از این گیاه با شما صحبت خواهیم کرد:

نخل اریکا پالم نسبتا کمی هم گران است و بیشتر افراد، انواع کوچک آن را خریداری می کنند. نخل اریکا پالم تقریبا بین ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر رشد می کند و در دوران بلوغ به رشد ۱.۵ متر الی ۳.۵ متر می رسد و همچنین می تواند تا حدود ۱۰ سال به رشدش ادامه دهد. چند وقت یکبار نیز باید شاخ و برگ اضافی آن را ببرید تا آسیب وارد نشود.

شکل ظاهری نخل اریکا

اریکا پای یک نخل نقره ای _ سبز است که دارای برگ و ساقه های چرمی می باشد. این برگ ها و ساقه ها می توانند ضخیم شده و به تعداد انبوه برسند. این دسته های برگ هر کدام حدود ۶ الی ۸ عدد برگ دارند که رو به بالا منحنی شده اند و شکل پروانه ای به خود گرفته اند.

برگ های این گیاه حدود ۹۰ تا ۱۱۰ عدد کاسبرگ دارد که شکل هفت دارند. هرچقدر که این گیاه بالغ تر باشد، بیشتر به پالم بامبو شبیه می شود.

نام های مختلفی برای این گیاه مثل گیاه پروانه ای، پالم بامبو، نیشکر طلایی یا پالم ساده وجود دارد.

روش ها و اصول نگهداری و پرورش نخل پالم اریکا

آب دادن

اریکا پالم را باید تا جایی آب داد که خاک آن مرطوب باشد اما نباید خاک آن در آب غوطه ور شود. بهتر است که میزان آب دادن را آزمون و خطا کنید. روزانه گیاه خود را بررسی کنید تا بیش از حد خشک نشود.

مراقب باشید که خاک مرطوب باشد، نه این که بیش از حد آب در آن جمع شود و در طول ماه های خنک تر زمستان باید اجازه دهید که بین هربار آب دادن، خاک خشک شود.

اریکا پالم در گلدان هایی بهتر رشد می کنند که خودشان رطوبت دارند و می توانند خاک را مرطوب نگه دارند و نیاز اریکا پالم را برطرف کنند.

نور

یکی از مهم ترین فاکتورهای مراقبت از اریکا پالم ، این است که آن را در برابر نور مناسب قرار دهید. اریکا پالم در برابر نور عملکرد مناسبی دارد، البته به شرطی که نور غیر مستقیم باشد.

اریکاپالم را در کنار پنجره با نور شمالی و شرقی قرار دهید اما این گیاه توانایی زنده ماندن در برابر نور غربی و یا جنوبی را نیز دارد. البته باید مراقب باشید که بیش از حد در طول روز در معرض نور مستقیم قرار نگیرد زیرا به آن آسیب وارد خواهد شد.

نور بیش از حد زیاد و مستقیم به این گیاه باعث زرد شدن برگ های آن می شود و پس باید آن را در لوکیشن مناسب تری قرار دهید.

نور خورشید

نحوه کاشت گیاه اریکا پالم

هر چند سال یک بار باید گلدان اریکا پالم را تغییر دهید. ریشه های آن نیز بیشتر ترجیح می دهند در گلدان های تنگ قرار بگیرند اما اگر بیش از حد شلوغ شوند، کمی رشد برایشان سخت خواهد شد. برای عوض کردن گلدان این گیاه، باید خاک آن را بعد از یکی دو سال عوض کنید و مواد مغذی جدیدی را به آن بدهید.

زمانی که گلدان را عوض کردید، باید عمق این گلدان جدید را متناسب با گلدان قبلی در نظر بگیرید. اگر بیش از حد این گیاه را در عمق بکارید، آسیب جدی به ریشه های گیاه و دیگر قسمت هایش وارد می کنید زیرا ریشه ها در این حالت شکننده می شوند و باید کاملا آرام و ملایم با آن ها رفتار کنید.

به آرامی در اطراف ریشه ها خاک بریزید و آن را پرس نکرده و به آن فشار وارد نکنید و مراقب باشید که ساقه و ریشه دچار شکنندگی نشوند. بعد از این که خاک را پرس کردید، آن را عمقی آب بدهید و به آرامی و با ملایمت خاک را فشار دهید تا هوای خالی آن بیرون بزند و در صورت نیاز کمی هم خاک به آن اضافه کنید.

مراحل عوض کردن گلدان اریکا پالم

اول از همه خاک مناسب برای این گلدان تهیه کنید و داخل آن را به خوبی تمیز کنید.

سپس آن را داخل یک سینی یا زیرگلدانی با کمی سنگریزه قرار دهید. این سنگریزه ها به زهکشی خاک کمک می کنند و سینی هم باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند گلدان را به خوبی نگه دارد. تقریبا دو سوم گلدان را با آب پر کنید. تا جایی به این گیاه آب بدهید که از نقاط زهکشی آن، آب بیرون بزند. در ماه های بهار و تابستان خاک را مرطوب نگه دارید و در ماه های پاییز و زمستان، اجازه دهید که خاک کمی خشک شود و قبل از اضافه کردن آب ، کمی آن را لمس کنید.

خاک گلدان

کود گیاهی و خاک مناسب

اریکا پالم نیاز به تغذیه خوبی دارد و باید در ماه های سال به غیر از زمستان به آن کود بدهید. مواد مغذی به زیبایی بیشتر این گیاه کمک می کند و باید برای این گیاه از کود گیاهی استفاده کنید.

برای کود دهی به این گیاه از دستورالعمل روی کود استفاده کنید. از کود دادن به این گیاه در فصل های پاییز و زمستان خودداری کنید و بیش از حد به این گیاه کود ندهید زیرا باعث زرد شدن گیاه می شود که تمام این نشانه ها طبیعی هستند.

تمیز کردن اریکا پالم

اگر آلودگی و یا گرد و غبار روی این گیاه را گرفت، باید یک دستمال مرطوب و نرم را به آرامی روی برگ های این گیاه بکشید و هنگام تمیز کردن زیر برگ ها را چک کنید تا جانور و حشره ای زیر آن نباشد.

بیماری‎ها و آفات

نخل پالم اریکا آفات یا بیماری‎های زیادی ندارد اما مزاحمان نادری همچون برخی کنه‎های عنکبوتی یا قارچ‎های لکه لکه دارد برای اینکه گیاه آپارتمانی زیبای شما دچار چنین مشکلی نشود بهتر است گهگاه برگ‎های گیاه را برگردانده و با دقت چک کنید تا بدانید که آیا نقاط کوچک سیاه یا سفیدی در پشت برگ‎ها وجود دارد یا خیر.

راه حل آفات نخل پالم اریکا

چنانچه وجود کنه‎های عنکبوتی که به رنگ سیاه هستند در گیاه ثابت شد، کافیست یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را داخل یک اسپری آب ریخته و با این محلول به خوبی نقطه آلوده را اسپری کنید ؛ با این روش ساده به سرعت آفات گیاه شما از بین خواهند رفت.

علاوه بر روش گفته شده در این بخش از رازهای باغبانی و مراقبت از گیاهان آپارتمانی در نمناک می توانید دستمال کوچکی را با آب و صابون نم‎دار کرده و برگ‎های مبتلا به آفات را با آن تمیز کنید تا با همین روش ساده گیاهتان از بیماری نجات یابد.آفات درخت اریکا

چرا نوک برگ های گیاه اریکا پالم قهوه ای می شود ؟

این گیاه در داخل خانه به دمای بین ۶۰ تا ۷۰ درجه فارنهایت در طول ساعات روز نیاز دارد. در ماه های زمستان نیز دما نباید به زیر ۵۵ درجه فارنهایت برسد.

اگر این گیاه در معرض سرما قرار بگیرد ، نوک برگ های آن متمایل به قرمز، قهوه ای می شود که نشان از یخ زدن برگ های این گیاه است. حداقل دمای خانه را در فصل زمستان باید ۵۵ درجه فارنهایت نگه دارید و مراقب باشید که این گیاه بیش از حد به در و پنجره نزدیک نباشد.

آیا اریکا پالم به رطوبت بالا نیاز دارد ؟

اریکا پالم را باید در مناطق مرطوب قرار دهید. اگر هوای داخل خانه بیش از حد خشک باشد، باید رطوبت داخل خانه را افزایش دهید و همچنین می توانید از یک دستگاه بخور در داخل منزل استفاده کنید.

 آیا می توان اریکا پالم را از دانه رویانید ؟

اریکا پالم می تواند در عرض دو یا چهار ماه از دانه رویش کند. در این امر باید صبور باشید و رطوبت خاک را حفظ کنید.

 نخل اریکا پالم

اریکا پالم مستعد قرار گرفتن در معرض چه حشراتی می باشد ؟

اریکا پالم می تواند در معرض زنبور و کرم عنکبوتی قرار بگیرد. می توانید با دستمال کشیدن، آن ها را از روی گیاه بردارید یا این که از یک شوینده گیاهی ملایم برای آن استفاده کنید.

آیا اریکا پالم گل می دهد ؟

بله . این گیاه در ماه های اواخر بهار و اویل زمستان می تواند گل های کوچکی را با رنگ زرد روشن تولید کند.

این گل ها از زیر برگ ها رویش می کنند و گل های نر و ماده بعد از شکوفه زدن به رنگ زرد و سبز تبدیل خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا